شنبه - چهارشنبه : 9 الی 14
پنج شنبه - جمعه : تعطیل
09122772330
موبایل
mohaseb2000@gmail.com
ایمیل

راهنمای کار با محاسب 2000

نحوه ورود اطلاعات از ایتبس ورژن 2013 تا 2017 به محاسب 2000

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در این مرحله همان سازه قبلی به وسیله ایتبس ورژن بالا(16.1) باز می شود و خروجی های لازم و نحوه استخراج آن برای نرم افزار محاسب 2000 تشریح خواهد شد.

در ابتدا مدل را آنالیز و طراحی می کنیم و در صورت وجود دیوار برشی، طراحی دیوار برشی را نیز انجام می دهیم. پس از انجام این کارها ابتدا واحد نرم افزار را یکی از سه مورد Kgf-m، Kgf-mm و Kgf-cm قرار می دهیم که البته بهترین واحد برای نرم افزار واحد Kgf-cm است.(در صورت عدم انتخاب یکی دیگر از واحدها نرم افزار محاسب 2000 از مدل خطا خواهد گرفت). برای انتخاب واحد باید به گوشه پایین و سمت راست ایتبس مراجعه کرد و بر روی دکمه Units… کلیک کرد که در شکل زیر مشخص است. در صورتی که تنها بر روی این دکمه رفت و کلیک نکنیم ایتبس واحدها را همانند شکل اول(شکل سمت چپ) زیر به نمایش می گذارد.
پس از کلیک بر روی دکمه Units… همانند شکل فوق بر روی گزینه Consistent Units… کلیک می کنیم و در صفحه  Consistent Unitsهمانند شکل سوم(شکل سمت راست) واحد مناسب را انتخاب می نماییم و بر روی دکمه OK کلیک می نماییم.
content_07_01.jpg

در مرحله بعد مطابق شکل زیر در نرم افزار ایتبس از طریق منوی file گزینه Export و سپس گزینه       ETABS .e2k Text File… را انتخاب می کنیم و آن را در محل مناسبی ذخیره می کنیم.

content_07_02.jpg

حال نوبت به خروجی گرفتن فایل طراحی است. بدین منظور از منوی File گزینه Export و سپس گزینه Export Tables to Excel… را همانند شکل زیر انتخاب می نماییم.

content_07_03.jpg

پس از این مرحله صفحه Choose Tables نمایان می شود که باید در ابتدا بر روی علامت  کنار Design کلیک می نماییم تا زیر منوهای آن نمایش داده شود. حال بر روی مربع کنار عبارت  Concrete Design کلیک می نماییم تا همانند شکل زیر به حالت تیک خورده تبدیل شود. سپس بر روی دکمه OK کلیک نمایید.

content_07_04.jpg
سپس اسم و مسیر فایل ذخیره شده را مشخص می کنیم و صبر می کنیم تا فایل خروجی تولید شود.

دقت نمایید گاهی به دلیل مشکلات نرم افزار ایتبس ورژن های بالا و زیر ورژن های آن ممکن است جدولی که از این روش تولید می شود با مشکل روبه رو شود و نتوان آن را به نرم افزار محاسب 2000 فراخوان نمود. بدین منظور برای تولید جداول اکسل برای طراحی و طراحی دیوار برشی می توان از روش جایگزینی که در ادامه توضیح داده شده است استفاده نمود. بدین منظور پس از طراحی سازه و دیوار برشی بایستی از model Explorer که در سمت چپ نرم افزار ایتبس به صورت پیش فرض قرار داده شده است استفاده نمود. در صورتی که این پنجره به هر دلیلی بسته شده باشد برای فراخوانی مجدد آن بایستی از منوی Option در بالای صفحه، همانند شکل زیر (سمت راست) گزینه Show Model Explorer را فعال می نماییم که پس از فعالسازی این پنجره در سمت چپ نرم افزار ایتبس قرار می گیرد که همانند شکل سمت چپ در شکل زیر خواهد بود.

content_07_05.jpg

برای خروجی گرفتن فایل اکسل طراحی در این روش باید ابتدا در Model Explorer به سربرگ Tables رفته و از این سربرگ بر روی گزینه Concrete Design راست کلیک نموده و سپس گزینه Export to Excel را شکل زیر انتخاب نماییم.

content_07_06.jpg

پس از این مرحله پس از چند لحظه در صورتی که نرم افزار اکسل بر روی سیستم شما نصب شده باشد، فایل اکسل مورد نظر باز خواهد شد که باید در مکان مناسبی ذخیره شود. برای این کار از طریق منوی File در نرم افزار اکسل گزینه Save as را انتخاب می نماییم.

content_07_07.jpg
فایل های لازم از ایتبس تهیه شد ، حال می توانید به محیط محاسب 2000 رفته و مانند مقاله قبل مراحل را انجام دهید.
02.png
نرم افزار نوین مهندسی عمران : محاسب 2000
تهران ، اتوبان شهید نواب صفوی ، کاج 1
شماره تماس : 02166389349
شماره همراه : 09122772330
© Copyright 2022 Mohaseb2000. All Rights Reserved.

جستجو